Reaktif Enerji Nedir ?

Reaktif Enerji motorlu, balastlı, elektronik ve sargılı sistemlerin çalışması için gerek duyduğu aktif olmayan enerjidir.

Reaktif Ceza Neden Gelir ?

Reaktif Enerji ihtiyacı eğer kompanzasyon panosunda üretilmiş değil ise sistemden çekilir. Sistemden çekilen reaktif enerji faturanıza REAKTİF CEZA olarak gelir.

Reaktif Ceza Oranları ?

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) tarafından belirlenen Reaktif Ceza oranları Endüktif Reaktif % 20, Kapasitif Reaktif % 15 olarak hesaplanır.

​Reaktif Bedel Nasıl Hesaplanır ?

Reaktif Ceza oranları işletmede kullanılan aktif tüketimin yüzdesi kadardır. Elektrik fatura döneminde kullanılan aktif enerji (kwh) tüketiminin % 20 Endüktif Reaktif Enerji ve % 15 Kapasitif Reaktif Enerji oranını geçmemelidir.

Reaktif Ceza Nasıl Önlenir ?

Reaktif Ceza önlemek için Kompanzasyon sisteminizi sürekli bakım-takip ve kontrol altında tutmak hem cezayı önlemek adına hem de güç kalitesinin artması için yeterlidir.

Reaktif Ceza Yönetmeliği ?

Aktif enerji ve reaktif enerji kavramları, 6446 sayılı Enerji Piyasası Kanunu’na dayanılarak düzenlenen Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde düzenlenmiştir.

Kompanzasyon Nedir ?

Kurulu gücü 9 Kva ve daha büyük olan işletmeler için tüketilen reaktif enerjiyi kontrol altında tutmak için kurulan panoya kompanzasyon panosu denir.

Kompanzasyon Ne işe Yarar ?

Kompanzasyon kısaca tüketilen aktif enerjinin belli bir oranda reaktif ceza sınırları içerisinde kalabilme yeteneği kazandırır. Sürekli ve daim bakım gerektirir.

Kompanzasyon Sistemi ?

Kompanzasyon Sistemi elektrik faturanızda ceza gelmemesi ve güç kalitenizin yüksek olması için çalışan sistemdir.

Kompanzasyon Hesabı ?

Kompanzasyon hesabı işletmede kullanılan aktif tüketimin yüzdesi kadardır. Elektrik fatura döneminde kullanılan aktif enerji (kwh) tüketiminin % 20 Endüktif Reaktif Enerji ve % 15 Kapasitif Reaktif Enerji oranını geçmemelidir.

 

Kompanzasyon Nasıl Yapılır ?

Kompanzasyon ana dağıtım panosunun yanına kurulan parelel bağlı ayrı bir pano sistemi üzerinden kademeler doğru seçilerek, iyi bir takip ve bakım ile yapılır.